Pomoc

Do ściany

Roleta przystosowana jest do montażu na ścianie za pomocą kołków rozporowych o średnicy 6 mm, dołączonych do rolety wraz z uchwytami.


Do sufitu

Roleta przystosowana jest do montażu na suficie za pomocą kołków rozporowych o średnicy 6 mm, dołączonych do rolety wraz z uchwytami.


Tunelowe na karnisz

Roleta mocowana jest na karniszu. System tunelowy pozwala na umieszczenie rolety o szerokości nie większej niż szerokość pomiędzy dwoma wspornikami karnisza.

Opcja dostępna jest tylko w systemie sznurkowym.


Szelkowe na karnisz

Roleta mocowana jest na karniszu. Dzięki temu, że jego wsporniki mogą być umieszczone pomiędzy szelkami, roletę możemy zawiesić na całej szerokości karnisza.

Opcja dostępna jest tylko w systemie sznurkowym.


Bezinwazyjne, na skrzydło okienne

Roleta mocowana jest na skrzydle okiennym za pomocą specjalnych uchwytów, których zaletą jest to, że nie uszkadzają okna. Nie nadaje się do okien z wywietrznikiem, wówczas zalecamy mocowanie przyklejane do skrzydła okiennego.

W przypadku, kiedy jest okno uchylne możemy wybrać opcję - prowadnice żyłkowe, wówczas roleta w momencie uchylania okna będzie idealnie przylegała do skrzydła.


Przyklejane do skrzydła okiennego

Roleta przyklejana jest do okna za pomocą specjalnej, bardzo mocnej dwustronnej taśmy. Przy jej zastosowaniu roleta przylega bliżej do okna, co w rezultacie ułatwia swobodniejsze otwieranie okna /drzwi na oścież. Idealnie nadaje się do okien z wywietrznikiem. Opcja dostępna jest tylko w systemie łańcuszkowym.

W przypadku, kiedy okno jest uchylne możemy wybrać opcję - prowadnice żyłkowe, wówczas roleta w momencie uchylania okna będzie idealnie przylegała do skrzydła.


Sznurkowy

Najprostszy system stosowany do rolet rzymskich. Sterowanie roletą odbywa się za pomocą sznurka zwisającego po prawej lub lewej stronie rolety. Mechanizm sznurkowy posiada hamulec, który pozwala na zatrzymanie rolety na żądanej wysokości. Przystosowany jest do lżejszych, transparentnych tkanin lub do rolet o wymiarach poniżej 200 cm szerokości.


Łańcuszkowy

Nowoczesny, estetyczny i wygodny w obsłudze system, przystosowany zarówno do małych jak i bardzo dużych rolet rzymskich. Sterowanie roletą odbywa się za pomocą łańcuszka zwisającego po prawej bądź lewej stronie rolety. Dużą zaletą tego systemu jest tzw. zapętlony łańcuszek, który niezależnie od pozycji rolety zawsze jest tej samej długości.

Długość łańcuszka jest dopasowywana do wysokości rolety (zazwyczaj jest ona nie mniejsza niż połowa wysokości rolety i nie większa niż pełna wysokość rolety).

Do każdej rolety dodawany jest hak "Child Safety" z dołączoną taśmą montażową. Istnieje również możliwość jego przykręcenia.

Do rolet o większej wadze stosujemy specjalne mechanizmy z przekładnią 1: 4, dzięki którym pomimo dużych gabarytów roletę można z łatwością podnosić i opuszczać.


Tunele z tyłu

W tej opcji, poziome tunele z patyczkami znajdują się z tyłu rolety (od strony okna). Z przodu natomiast możemy dostrzec jedynie cienką linię szwa.


Taśmy tunelowe

Poziome taśmy tunelowe przyszyte z tyłu tkaniny (widoczne od strony okna), w których umieszczone są patyczki.


Brak

Sznurki podciągające roletę zamocowane są przy obciążniku, który umieszczony jest w dolnej krawędzi rolety.

Wybór tej opcji pozwala zaoszczędzić przestrzeń w przypadku, kiedy nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca nad wnęką okienną lub, gdy zależy nam na tym, aby roleta po zwinięciu zajmowała jak najmniej miejsca.


Proste

Sznurki podciągające roletę zamocowane są przy obciążniku, który umieszczony jest na wysokości ok. 25 cm od dołu rolety, co w efekcie daje luźno wiszący, dolny ozdobny panel, który jest widoczny nawet po zwinięciu rolety.


Fala

Podobnie jak w opcji Proste, sznurki podciągające roletę zamocowane są przy obciążniku, który umieszczony jest na wysokości ok. 25 cm od dołu rolety, co w efekcie daje luźno wiszący, dolny ozdobny panel, wykończony falą, który jest widoczny nawet po zwinięciu rolety.


Skosy

Podobnie jak w opcji Proste, sznurki podciągające roletę zamocowane są przy obciążniku, który umieszczony jest na wysokości ok. 25 cm od dołu rolety, co w efekcie daje luźno wiszący, dolny ozdobny panel, wykończony skosami, który jest widoczny nawet po zwinięciu rolety.


Wcięcie

Podobnie jak w opcji Proste, sznurki podciągające roletę zamocowane są przy obciążniku, który umieszczony jest na wysokości ok. 25 cm od dołu rolety, co w efekcie daje luźno wiszący, dolny ozdobny panel, wykończony wcięciem, który jest widoczny nawet po zwinięciu rolety.


Dla mocowania do ściany

Szerokość: Zmierz szerokość wnęki okiennej. Dodaj od 5 cm do 10 cm na każdą ze stron, w celu zniwelowania bocznych prześwitów. (tolerancja szerokości rolety +/- 1cm )

Wysokość: Zmierz wysokość wnęki i dodaj około 20 cm (tyle zajmuje roleta całkowicie zwinięta o wysokości około 150 cm i tyle nad oknem należy zamontować roletę, aby swobodnie otwierać okno). W przypadku rolet wysokich na około 220 cm należy dodać około 28 cm. Wykończenia dolne zwiększają wysokość zwiniętej rolety o kolejne 10 cm. (tolerancja wysokości rolety +/- 2cm)


Dla mocowania do sufitu

Szerokość: Zmierz szerokość wnęki okiennej. Dodaj od 5 cm do 10 cm na każdą ze stron, w celu zniwelowania bocznych prześwitów. (tolerancja szerokości rolety +/- 1cm )

Wysokość: Zmierz odległość od sufitu do parapetu, upewniając się że odległość między sufitem a wnęką okienną wynosi około 20cm (tyle zajmuje roleta całkowicie zwinięta o wysokości około 150 cm i tyle nad oknem należy zamontować roletę, aby swobodnie otwierać okno). W przypadku rolet wysokich na około 220 cm należy dodać około 28 cm. Wykończenia dolne zwiększają wysokość zwiniętej rolety o kolejne 10 cm. (tolerancja wysokości rolety +/- 2cm)


Dla mocowania na karnisz (szelkowe i tunelowe)

Szerokość: Zmierz szerokość wnęki okiennej. Dodaj minimum 5 cm (przy szerokości rolety ponad 100 cm można dodać po 10 cm, o ile pozwala na to długość karnisza) po obu stronach w celu zniwelowania bocznych prześwitów. (tolerancja szerokości rolety +/- 1cm )

Wysokość: Zmierz odległość pomiędzy górną krawędzią rury karnisza a parapetem. Karnisz powinien znajdować się minimum 28 cm nad górną krawędzią wnęki okiennej (tyle zajmuje roleta całkowicie zwinięta o wysokości około 150 cm i tyle nad oknem należy zamontować roletę, aby swobodnie otwierać okno). W przypadku rolet wysokich na około 220cm należy dodać około 36 cm. Wykończenia dolne zwiększają wysokość zwiniętej rolety o kolejne 10 cm. (tolerancja wysokości rolety +/- 2cm)

Wysokość szelek: 8 cm (wliczane w wysokość rolety)

Wysokość tunelu: 8 cm (wliczany w wysokość rolety)


Do ściany????

Roleta przystosowana jest do montażu na ścianie za pomocą kołków rozporowych o średnicy 6 mm, dołączonych do rolety wraz z uchwytami.


Dla mocowania bezinwazyjnego i przyklejanego

Szerokość: Zmierz szerokość szyby i dodaj minimum 2 cm po obu stronach aby zniwelować boczne prześwity. Upewnij się że roleta o danej szerokości nie bedzie zahaczać o klamkę. (tolerancja szerokości rolety +/- 1cm )

Wysokość: Zmierz wysokość skrzydła okiennego. (tolerancja wysokości rolety +/- 2cm)


1. Czy zamawiając roletę muszę zamówić oddzielnie mechanizm?

 

NIE, w cenę rolety wliczony jest również koszt mechanizmu.

 

2. Co oznacza brak wykończenia rolety, czy roleta nie jest wykończona?

 

"Brak wykończenia" oznacza, że roleta wykończona jest tunelem w którym znajduje się obciążnik.

 

3. Czym różni się roleta z tunelami z przodu od tuneli z tyłu?

 

Roleta z tunelami z przodu posiada patyczki umieszczone w poziomych tunelach, widocznych z przodu rolety (od strony pomieszczenia). Roleta z tunelami z tyłu zaś posiada poziome tunele z patyczkami znajdującymi się z tyłu rolety (od strony okna). Z przodu natomiast możemy dostrzec jedynie cienką linię szwa.

 

4. Czy można uszyć roletę szerszą niż szerokość tkaniny?

 

TAK, Do szerokości tkaniny po obu bokach doszywamy odpowiednią ilość materiału, do osiągnięcia pożadanej szerokości rolety.

 

5. Jak prawidłowo pobrać pomiary rolet?

 

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem umieszczonym przy każdym produkcie – "jak mierzyć? ".

 

6. Jaka ilość patyczków rolety będzie odpowiednia?

 

Podajemy sugerowaną ilość patyczków, która odpowiada standardowym odległościom między patyczkami ok. 25cm.

 

7. Na jaką wysokość zwija się roleta?

 

Wysokość zwiniętej rolety uzależniona jest od rodzaju tkaniny, wysokości rolety, sposobu mocowania, mechanizmu i modelu rolety. W przypadku ograniczonego miejsca do zwinięcia rolety po konsultacji z pracownikiem firmy ilość patyczków możemy zwiększyć o 1-2 co spowoduje, że roleta będzie się zwijała na mniejszą wysokość.

 

8. Jaki wybrać mechanizm: sznurkowy, czy łańcuszkowy, czym się różnią?

 

Mechanizm sznurkowy przystosowany jest do lżejszych, transparentnych tkanin lub do rolet o wymiarach poniżej 200 cm szerokości. Sterowanie roletą odbywa się za pomocą sznurka. Mechanizm ten posiada hamulec, który pozwala na zatrzymanie rolety na żądanej wysokości.

Mechanizm łańcuszkowy natomiast steruje roletą za pomocą łańcuszka. Dużą zaletą tego systemu jest tzw. zapętlony łańcuszek, który niezależnie od pozycji rolety zawsze jest tej samej długości. Do rolet o większej wadze stosujemy specjalne mechanizmy z przekładnią 1: 4, dzięki którym pomimo dużych gabarytów roletę można z łatwością podnosić i opuszczać.


Instrukcje montażu i obsługi Instrukcja MECHANIZM SZNURKOWY Instrukcja MECHANIZM ŁAŃCUSZKOWY
Pozostałe instrukcje Instrukcja przeplatania sznurka w mechanizmie sznurkowym Instrukcja montażu prowadnic żyłkowych